Gün Kurusu Nedir?

Gün kurusu, toprak veya sergi üstünde, güneş ışığı ile tamamen doğal olarak kurutulmuş kayısıdır. Kayısı direk olarak güneşe temas etmemelidir. Bunun için sütre kullanılır. Tamamen kurutulmaz. Özsuyu içinde kalır. Bu şekilde vitamin, mineral ve besin değerleri muhafaza edilir. Bu açıdan Malatya kayısısı dünyada tek cinstir.


Gün kurusu, toprak veya sergi üstünde, güneş ışığı ile tamamen doğal olarak kurutulmuş kayısıdır. Kayısı direk olarak güneşe temas etmemelidir. Bunun için sütre kullanılır. Tamamen kurutulmaz. Özsuyu içinde kalır. Bu şekilde vitamin, mineral ve besin değerleri muhafaza edilir. Bu açıdan Malatya kayısısı dünyada tek cinstir. Malatya'nın nemsiz doğal güneşi ile gün kurusu, dünyaca ünlü lezzetine kavuşur. Gün kurusu yerken ağzınızda sulu, tatlı ve nefis bir tat bırakır. Hem şifalı hem de doğal bu lezzeti günlük olarak tüketebilirsiniz. Çayınızın yanına da çok yakışacaktır. Bu sayede çaya şeker katmanıza gerek de kalmayacaktır. Fındık, badem, ceviz gibi kuru yemişlerle de mükemmel uyum sağlayacaktır.

Gün kurusunun başlıca özellikleri;

·        Gün kurusu kayısının besin değeri çok yüksektir.

·        Gün kurusu kayısı çok lezzetlidir.

·        İnsan sağlığı açısından gün kurusu çok faydalıdır.

·        Gün kurusu, hiçbir kimyasal ve katkı maddesi ile işlem görmez. %100 doğaldır. 

·        Organik tarım ile üretilir.

·        Güneş ışığına direk olarak maruz kalmaz. Sütre kullanılarak kurutulur. 


Gün kurusu kayısı mükemmel lezzettedir.


Gün kurusu kayısı, sindirim sistemi için adeta mucizedir. Günlük 3-5 adet tüketimi bağırsakları ve böbrekleri çalıştırır.

Birçok uzman zayıflama ve beslenme diyetinde kayısı tavsiye eder. Kayısının aç karnına 3-5 adet tüketilmesi ayda 5-7 kg kilo verdirebilir. Su ile tüketilerek hazmı hızlandırılır. En sağlıklı zayıflama yöntemlerindendir.

Kayısının çekirdeğinin 100 gr. kadar sade tüketimi ise, kayısının tam tersi olarak kabızlık yapabilir. Çekirdek ve kayısının beraber tüketimi yan etkilerini nötralize eder.

Kayısı cilt bakımı içinde kullanılabilir. Çeşitli şekillerde dövülerek veya bekletilerek vücuda sürülebilir.

Gün kurusu kayısı vitamin, besin ve enerji değerleri günlük ihtiyacın 1/5 ini karşılayabilir.

İslim kayısısı gün kurusu kayısı ile aynı kayısıdan üretilir. Kurutmak için kapalı ortamda kükürt verilerek özsuyu kayısının içine gömülür. Çok daha uzun süre dayanır. Kükürt dinlendirme esnasında havaya karışarak yok olur. www.gunkurucu.com olarak daha doğal olduğu için sadece gün kurusu kayısı satmaktayız.


100 gr gün kurusu kayısı için:

1008

kj

kilojul

241

kcal

kalori

3,39

g

protein

62,64

g

karbonhidrat

53,44

g

karbonhidrat (şeker)

0,51

g

yağ

0,017

g

Yağ (doymuş)

0,074

g

Yağ (doymamış)

0,074

g

Yağ (çoklu doymamış)

0

mg

kolesterol

7,3

g

fiber (lif)

10

mg

sodyum

1162

mg

potasyum

Gün kurusu kayısının besin değerleri hasat ve çeşide göre faklılık göstermekle birlikte ortalama değerler bu şekildedir.


www.gunkurucu.com sizlere her zaman organik ürünleri en yüksek kalitede getirmeyi hedeflemiştir. Daha önce bu kalitede; Gün kurusu kayısı, Gün kurusu kayısı çekirdeği, Salkım kara üzüm, Dut pekmezi yemediğinizi anlamak için ürünlerimizi mutlaka denemenizi önerir ve sağlıklı günler dileriz.Eklenme Tarihi: 13/11/2017