Gün Kurusu Kayısı ve Faydaları

Gün kurusu kayısı tamamen doğal olarak toprak veya sergi üstünde kurutulur. Kayısı direk güneşe temas etmemelidir. Bunun için sütre kullanılır. Tamamen kurutulmaz. Özsuyu içinde kalır. Bu şekilde vitamin, mineral ve besin değerleri muhafaza edilir. Malatya kayısısı bu işlemler için dünyada tek cinstir.


Kuru kayısı iki tür olarak üretilir.

1. Gün Kurusu: Gün kurusu kayısı tamamen doğal olarak toprak veya sergi üstünde kurutulur. Kayısı direk güneşe temas etmemelidir. Bunun için sütre kullanılır. Tamamen kurutulmaz. Özsuyu içinde kalır.  Bu şekilde vitamin, mineral ve besin değerleri muhafaza edilir. Malatya kayısısı bu işlemler için dünyada tek cinstir.2. İslim Kurusu: Kuru kayısı denilince daha çok sarı renkli olan islimli kayısı akla gelir. İslim; kayısının kükürtlenerek kurutulması ve bu sayede daha uzun süre korunması işlemine denir.İslimli kayısı ve Gün kurusu kayısı arasındaki farklar;
·         Gün kurusu kayısının besin değerlerinin çok daha yüksektir.
·         Gün kurusu kayısı daha lezzetlidir.
·         İnsan sağlığı açısından gün kurusu kayısı çok daha faydalıdır.
·         İslimli kayısı kükürtlendiği için kimyasal bir işleme maruz kalmaktadır. Fakat gün kurusu kayısı tamamen doğaldır.  
·         Gün kurusu kayısının eksi yönü ise,  içerisinde hiçbir kimyasal ve katkı maddesi olmadığından uzun süre bekletilememesidir. Düzgün stoklanmaz ise kurtlanabilir.


Gün kurusu kayısı mükemmel lezzettedir.


Gün kurusu kayısı, sindirim sistemi için adeta mucizedir. Günlük 3-5 adet tüketimi bağırsakları ve böbrekleri çalıştırır.

Birçok uzman zayıflama ve beslenme diyetinde kayısı tavsiye eder. Kayısının aç karnına 3-5 adet tüketilmesi ayda 5-7 kg kilo verdirebilir. Su ile tüketilerek hazmı hızlandırılır. En sağlıklı zayıflama yöntemlerindendir.

Kayısının çekirdeğinin 100 gr. kadar sade tüketimi ise, kayısının tam tersi olarak kabızlık yapabilir. Çekirdek ve kayısının beraber tüketimi yan etkilerini nötralize eder.

Kayısı cilt bakımı içinde kullanılabilir. Çeşitli şekillerde dövülerek veya bekletilerek vücuda sürülebilir.

Gün kurusu kayısı vitamin, besin ve enerji değerleri günlük ihtiyacın 1/5 ini karşılayabilir.

İslim kayısısı gün kurusu kayısı ile aynı kayısıdan üretilir. Kurutmak için kapalı ortamda kükürt verilerek özsuyu kayısının içine gömülür. Çok daha uzun süre dayanır. Kükürt dinlendirme esnasında havaya karışarak yok olur. www.gunkurucu.com olarak daha doğal olduğu için sadece gün kurusu kayısı satmaktayız.


100 gr gün kurusu kayısı için:

1008

kj

kilojul

241

kcal

kalori

3,39

g

protein

62,64

g

karbonhidrat

53,44

g

karbonhidrat (şeker)

0,51

g

yağ

0,017

g

Yağ (doymuş)

0,074

g

Yağ (doymamış)

0,074

g

Yağ (çoklu doymamış)

0

mg

kolesterol

7,3

g

fiber (lif)

10

mg

sodyum

1162

mg

potasyum

Gün kurusu kayısının besin değerleri hasat ve çeşide göre faklılık göstermekle birlikte ortalama değerler bu şekildedir.


www.gunkurucu.com sizlere her zaman organik ürünleri en yüksek kalitede getirmeyi hedeflemiştir. Daha önce bu kalitede; Gün kurusu kayısı, Gün kurusu kayısı çekirdeği, Salkım kara üzüm, Dut pekmezi yemediğinizi anlamak için ürünlerimizi mutlaka denemenizi önerir ve sağlıklı günler dileriz.Eklenme Tarihi: 10/10/2017